Co zabalit na tábor

Milí rodiče,

pokud pro jistotu několikrát nervózně kontrolujete, jestli jste do táborového kufru zabalili vše potřebné, připravili jsme pro vás seznam doporučené výbavy malého účastníka Castor Campu a několik dalších tipů.

Pokud je to možné, balte věci společně s dětmi, zaprvé budou vědět, co všechno s sebou na tábor vezou, ale především se mohou podílet na výběru jednotlivých kousků. Je zbytečné zabalit oblečení, které děti doma nerady nosí, většinou si ho během pobytu nevezmou ani jednou, a tak jen zabírá místo. Zároveň však doporučujeme přibalit i nějakou starší mikinu či tričko a kalhoty, na kterých nebude vadit nějaká ta skvrna od borůvek nebo temper.

Seznam doporučených věcí na Castor Camp ke stažení zde

Oděv a obuv

Trička s krátkým rukávem – nejoblíbenější a nejpoužívanější součást šatníku. Určitě není na škodu přibalit více kousků, trička se mohou při táborovém programu lehko ušpinit.

Tričko s dlouhým rukávem je dobrým základem pro chladnější dny, nejlepším materiálem je stoprocentní bavlna či moira.

Tílko je ideálním kouskem pro teplé letní dny, alespoň jedno by mělo být v kufru každého táborníka.

Mikina je na táboře nepostradatelným kouskem. Ať už je na zip, přes hlavu, s kapucí či bez, určitě ji nezapomeňte doma. V létě je mnohem praktičtější než teplé svetry. Doporučujeme alespoň jednu teplejší pro chladné večery či noční hry.

Svetr. Oblíbený svetr určitě můžete přibalit, ovšem v létě není příliš potřeba. Klidně ho nahraďte jednou mikinou navíc.

Kalhoty užijeme na večerní diskotéku či výlet do města. Stačí například jedny džíny.

Tepláky se hodí nejen při hraní her a sportování, ale i jako pohodlné oblečení na volné chvíle. Nezapomeňte ovšem zkontrolovat, že ani tento kousek oblečení vaše dítě nikde neškrtí.

Kraťasy doma určitě nezapomeňte, budou se hodit snad denně. Také doporučujeme alespoň dvoje či troje, i tento kousek oděvu je rychle a snadno ušpinitelný. Podle zvážení můžete děvčátkům přibalit i pohodlnou sukni, ovšem není to nezbytné.

Nepromokavá bunda rozhodně patří do základní výbavy. Zvolte takovou, aby se v ní děti mohly volně pohybovat a rády ji nosily. Nejlépe účel splní bundy z nepromokavého materiálu s kapucí.

Pláštěnka/pončo nejsou nezbytně nutné, pokud už máte v kufru kvalitní nepromokavou bundu. Pláštěnky děti většinou moc rády nemají, avšak svůj účel splní. Pončo je rovněž dobrou variantou, výhodou je především to, že před deštěm může v případě potřeby ochránit i batožinu na zádech vaší ratolesti.

Pyžamo, noční košile či jiný úbor na spaní jsou rovněž nutností. Mělo by se jednat o oblečení určené pouze do postele, není vhodné, aby děti v tomto úboru trávily celý den.

Pásek. Padající kalhoty dokážou zkazit náladu a požitek ze hry i největšímu optimistovi, a přitom pásek tolik místa nezabere.

Plavky doma rozhodně nenechávejte. Ujistěte se, že z nich vaše ratolest od minulého léta nevyrostla.

Pohorky (boty na delší chůzi). Pevné boty, ve kterých se dá ujít pár kilometrů lesem, po loukách a polích jsou naprosto nezbytné. Pokud jste nedávno pořídili nové, vyrazte na pěší výlet ještě před táborem, aby se boty trochu přizpůsobily dětské noze. Hlavní je, aby nikde netlačily a nedřely.

Sportovní obuv využijeme téměř každý den. Tenisky by měly být pohodlné, lepší jsou boty s kvalitní podrážkou, aby nožky nebolely.

Sandále/pantofle jsou ideální volbou na odpočinkové odpoledne. Snadno se nazouvají, nepotí se v nich nohy a v kufru moc místa nezaberou.

Přezůvky. Pohodlné obutí do chaty je rozhodně lepší než ponožky či bosé nožky.

Holínky jsou praktické v případě dlouhodobě deštivého počasí, ovšem vzhledem k jejich velikosti nejsou příliš skladné. Pro delší procházky jsou naprosto nevhodné a při krátkém vyběhnutí se dají nahradit i jinou obuví. Proto necháváme konečnou volbu na rodičích. Pokud se vejdou do kufru, můžete je přibalit, ale není to nezbytné.

Ponožky. Těchto kousků oblečení není nikdy dost. Pokud si vaše ratolesti oblíbily kotníčkové ponožky, přidejte jim do kufru i několik párů takových, které sahají nad kotníky. V pohorkách by je nízké ponožky před odřeninami neochránily. Doporučujeme zabalit jeden pár na každý den pobytu a alespoň tři další páry navíc.

Spodní prádlo je samozřejmostí, mělo by být pohodlné a prodyšné, neškrtit ani neškrábat. Stejně jako u ponožek doporučujeme přibalit několik kousků navíc.

Kšiltovka/šátek/klobouček, neboli vhodná pokrývka hlavy. Zvolte model z lehkého prodyšného materiálu, aby chránil před sluncem, ale na druhou stranu nezabraňoval přirozenému odsunu tepla. Vhodnější jsou světlé barvy, které nepohlcují tolik slunečních paprsků.

Ostatní

Zavazadlo. Vzhledem k dopravě přímo na místo tábora není nutné přemýšlet, v jakém zavazadle se táborové vybavení vašemu dítěti nejlépe ponese. Naprosto stačí kufr či cestovní taška, obě varianty jsou praktické a ihned po rozepnutí zipu táborník vidí, co vše má zabaleno, v případě potřeby tak ani nemusí vybalovat vše do skříně. Naopak příliš nedoporučujeme krosny, zaprvé je takový typ zavazadla zbytečný, zadruhé je nepřehledný a děti se v něm často musejí přehrabovat, aby našly to, co hledají.

Batůžek je neopomenutelnou součástí výbavy. Mělo by se jednat o batůžek, do kterého se pohodlně vejde větší lahev s pitím, svačina, bunda a pár dalších drobností. Doporučujeme klasický batoh na záda, tašky přes rameno jsou nevhodné. Batůžky budeme používat nejen při každodenních výletech do přírody, ale určitě je využijeme i na delší procházky.

Láhev na vodu může být buď běžnou plastovou lahví od nápojů, hodí se i školní láhev z tvrzeného plastu či cyklistická láhev. Ujistěte se, že víčko dobře těsní, aby v batůžku nenastala zbytečná potopa. Objem by měl být alespoň půl litru, ovšem vhodnější jsou láhve větší.

Psací potřeby, pastelky/fixy také využijeme. Nejlepší je dětem přibalit školní penál, kde mají vše, na co jsou zvyklé.

Blok na poznámky, dopisy či malování se táborníkům hodí vždycky.

Osobní léky doma určitě nenechávejte! Ačkoli je naše táborová lékárna bohatě vybavená, rozhodně neobsahuje veškeré léky. Vše, prosím, odevzdejte i s pokyny k podávání zdravotnici při příjezdu.

Ručník je často zapomínanou součástí výbavy, je vhodné přibalit alespoň jednu větší osušku a jeden menší ručník. 2 ks ručník 1 ks osuška

Oblíbený plyšáček by měl v táborovém kufru mít také své místo. Není nutné zabalit veškeré domácí hračky, ale alespoň jedna by s vaší ratolestí na tábor odjet měla.

Knížka není nezbytná, ovšem hodí se nejen na cestu autobusem, využití najde i při poledním klidu či před usnutím.

Poštovní známky rovněž nejsou nezbytně nutné, budou k zakoupení i v tábořišti.

Hygienické potřeby jsou samozřejmostí. Šampón, sprchový gel či mýdlo, pastu, zubní kartáček a případně další kousky. Zkontrolujte, že lahvičky dobře těsní, aby se celý obsah nevylil už cestou na tábor.

Opalovací krém rozhodně přibalte. Přestože se budeme vyhýbat přímému slunci, ochrana před slunečními paprsky je důležitá po celý den. Zvolit byste měli krém s vyšším ochranným faktorem, doporučujeme zakoupit v lékárně. Naši táboroví vedoucí už dohlédnou na to, aby se děti při pobytu na slunci pečlivě mazaly.

Repelent je dobrou avšak ne nezbytnou pomůckou.

Baterka se může hodit kdykoliv. Zkontrolujte, že dostatečně svítí.

Kapesníky. Doporučujeme přibalit jedno balení papírových kapesníků.

Taška na špinavé prádlo je často opomíjenou částí výbavy. Stačí jakýkoliv vhodný obal, důležité je, aby se špinavé prádlo nepovalovalo v kufru mezi čistým oblečením.

Sladkosti a jiné dobrůtky do batůžku také přibalte, ale s množstvím to nepřehánějte. Děti budou mít možnost nakoupit si dobroty v obchodě v nedaleké vesnici, na výletě a samozřejmě i v tábořišti. Pokud budete dětem balit řízky či jiné rychle se kazící potraviny, upozorněte je, že je potřeba, aby byly snědeny ten samý den. Večer po příjezdu budou vedoucí veškeré zbylé svačiny z cesty vyhazovat.

Kapesné. Doporučená částka je 300–500 Kč. Menší děti si mohou peníze uschovat u vedoucích a vyzvednout si je jen před nákupem, aby je neztratily.

Karnevalová maska. Jedním z oblíbených večerů je táborový karneval. Masku si děti mohou přivézt z domova již připravenou, ovšem fantazii a kreativitě na táboře se meze nekladou, na výrobu kostýmů vynahradíme prostor v programu, materiál dětem rovněž poskytneme.

Sluneční brýle. Abychom nemuseli mhouřit oči.

Nafukovací rukávy. Základní pomůcka pro neplavce a slabé plavce.

Hudební nástroj. Pro zpříjemnění chvil u táborového ohně.

Seznam doporučených věcí k vytisknutí najdete zde

Tým vedoucích Castor Campu nedoporučuje dávat dětem s sebou mobilní telefony, šperky, drahé fotoaparáty, notebooky, tablety a jiné cennosti. Za jejich poškození či ztrátu při pobytu na našem táboře nezodpovídáme.
Tým Castor Campu
Lucka Faltisová Vedoucí a lektorka tance, studentka Filosofické fakulty UK
Karel Berounský Vedoucí a lektor sportu, student 1. lékařské fakulty UK
Kristýna Stupková Vedoucí a lektorka tance, studentka 1. lékařské fakulty UK
Anna Lipoldová Vedoucí a lektorka tance, studentka Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické
Tereza Bendová Vedoucí a lektorka, absolventka ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci
Hana Dittrichová Hlavní vedoucí a lektorka angličtiny, absolventka 1. lékařské fakulty UK
MUDr. Veronika Stupková Táborová zdravotnice, absolventka 1. lékařské fakulty UK
Matouš Hodek Vedoucí a lektor sportu
Leoš Kořený Vedoucí a lektor sportu, absolvent Fakulty chemické technologie VŠCHT Praha
Matouš David Vedoucí a lektor tance
David Schořík Vedoucí a lektor sportu